24 Haziran 2009 Çarşamba

Blog Sayfanızın Yükleme Zamanını Kontrol edin

Sayfa yükleme zamanı blogger sitenizin kalitesinin belirlenmesi açısından önemli bir yere sahiptir.

blogger_speedtime

Ziyaretçilerinizi memnun etmeniz açısından sayfanızın hızlı yüklenmesini mutlaka istersiniz.

Blog sayfanızın yüklenmesini etkileyen belli başlı faktörler vardır. Şimdi bunları inceleyelim.

1. Çok yer kaplayan resimler: Çok fazla yer kaplayan resimler kullanmak blog sayfanızın yavaş yüklenmesine neden olur. Mümkün olduğunca az yer kaplayan resimler kullanmakta fayda vardır.

2. Uzun HTML içerik: Çok uzun HTML kodları kullanıp blog sayfanızı kabartmak, Google’nin ve diğer arama motorlarının istediği bir durum değildir. HTML kodlarınız çok uzun tutmayın.

3. Çok fazla HTTP: Çok fazla http girişi sayfanızın yavaşlamanıza neden olur. Bunu minimum düzeyde tutmanız tavsiye edilir.

4. Geçersiz Kodlar: W3 standartlarına uymayan kodlar ve kırık kodlar da blog sitenizin yavaş yüklenmesine neden olur. Kırık kodları kontrol edin.

5. Çok fazla Script Kullanmak: Blogger sitelerimizde çoğu zaman javascriptleri kullanmak durumunda kalabiliyoruz. Bunları abartmamak gerekiyor. Çok fazla javascript kullanmak sitenin yüklenmesini etkiler.

Ayrıca aşağıdaki 5 araç sayesinde sitenizin yüklenmesini kontrol altında tutabilir, blog sayfanızı analiz edebilirsiniz.

1. Pingdom Page Load Test tool
2. Website Optimization Speed Test Tool
3. Uptrends Page Load Test Tool
4. Submit Plus Page Load Test
5. Link Vendor Page Load Test tool

Sayfanız yavaş yükleniyor diye paniklemenize gerek yok, ancak bu demek değildir ki arama motorları bunu fark etmez. arama motorları her geçen gün daha da akıllanıyor. Bundan dolayı önlemleri alıp buna göre hareket etmek gerekiyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder