9 Haziran 2009 Salı

Seo uyumlu Blogger/Blogspot

Bloggerlar için ücretsiz bir platform olan Blogger en güçlü ve en popüler blog platformudur. Bir blog yazarı blog platformu sayesinde bütün isteklerini gerçekleştirebilir.

Bir çok zaman seo uygulamaları adına temamızda birçok değişiklik yapmak zorunda kalıyoruz. Bu da hem zaman kaybına neden oluyor hem de yaptığımız çalışmalar istediğimiz sonucu vermeyebilir.

Bu yazımızda Blogunuzu SEO dostu yapmak adına bir kaç ipucundan bahsedeceğim.

1. Google Webmaster Araçları

Google Webmaster Araçlarına kaydolarak sitenizi Crawl, Backlink, Checking sekmelerinden takip edebilir siniz.

2. Site Haritası Ekleyin

Google blogunzu otomatik olarak indexleyebilir ama daha hızlı sonuç almak için blogunuza site haritası ekleyin.

3. Aşırı Flash ve Java Kodlarından Kaçının

Benim gibi birçok blogger kendi temalarının her bölgesini düzenlemek ister ve bunu için java kodları kullanırız. Blogumuza çok fazla Java kodları eklemek temamızın karışık bir hal almasına neden olur, ayrıca tema SEO’ya uyumsuz hale gelir.

4. Basit Tema Kullanın

Wordpress’ten uyarlanmış Blogspot temaları en popüler olan temalar. Ancak bu uyarlama temalar arama motorları için karışık bir durum oluşturur. Mümkün olduğunca basit tema kullanmaya çalışın.

5. Meta Tag

Daha iyi bir pagerank değeri için Blogger’ın kabul ettiği meta taglar kullanın.

6. Etiketler

Yazılarınızda mümkün olduğunca içeriğinize uygun etiketler kullanın. Kullanıdığınız bu etiketlet size Technorati trafiği sağlar. Çünkü Blogger Technrati’yi sever.

7. Ping Servisleri

Ping servislerini kullanarak arama motorlarını yazılarınızdan haberdar edin. Böylece arama motorlarında görünmeniz daha hızlı olacaktır.

Sonuç olarak, Blogunuzu SEO’ya uyumlu hale getirmek çin Google Webmaster Araçlarını kullanın, aşırı Java kodlarından kaçınarak basit temalar içerisinde uygun yerlerde meta tagları kullanın. Etiket kullanmaya dikkat ederek yazdığımız yazılardan sonra ping servislerni haberdar edin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder